Skip to the content

The current lists have been amended in readiness for the new academic year 2019-2020.

Senior Leadership
Headteacher Mr Tim Williams
Deputy Headteachers

Mr Martin Davis

Mrs Sian Mainwaring

Assistant Headteachers

Mrs Karyn Davies

Mr Gareth Fowler

Mr Matthew Thomas

Ms Erica Rowlands (Acting)

Mrs Amanda Pardoe (Acting)

Mrs Nicola Barry (Acting)

Business Manager Mrs Emma Paskell
Heads of Department
Head of English Mrs Maria Edwards
Head of Literacy Mrs Bethan Williams
Deputy Head of English Mrs Hayley Rees
Head of Mathematics Mrs Joanne Collins
Head of Numeracy Mrs Clare Waters
Deputy Head of Mathematics Mr Rowan Jones
Head of Science Mrs Amanda Pardoe
Deputy Head of Science Mr Mark Gambold
Head of Welsh Baccalaureate / Skills Ms Erica Rowlands
Head of Digital Literacy Mr Stuart McNeil
New Curriculum Coordinator Mr Clive Wilkinson
Additional Learning Needs Coordinator Mrs Karyn Davies
Head of Secondary Special Resource Base - SSRB Mrs Jane Watts
Deputy Head of SSRB

Mrs Selina Hart

Head of Welsh Mrs Nicola Barry
Deputy Head of Welsh Ms Lauren Bow
Head of Physical Education Mr Steven Davies
Head of Technology Mr Clive Wilkinson
Deputy Head of Technology Mrs Sian Crane
Head of History Mr Mark Hughes
Subject Leader of Geography Mr David Price
Head of Religious Education Ms Tess McAllister
Head of Modern Foreign Languages Mrs Nicola Hancock
Head of Music Ms Katey Day
Head of ICT Mr Russell Wareham
Head of PSE

Ms Lauren Cook

Mrs Natalie Edwards

Progress Leaders
Progress Leader Year 7 Mr Ben Watkins
Progress Leader Year 8 Mr Huw Davies
Progress Leader Year 9 Mr Gareth Preece
Progress Leader Year 10 Mr David Price
Progress Leader Year 11 Mr Neil Cotter
Deputy Progress Leader Year 7 Mr Joe Woodland
Deputy Progress Leader Year 8 Mrs Lisa Bromfield
Deputy Progress Leader Year 9 Mrs Sue Cooper
Deputy Progress Leader Year 10 Miss Amalea Wright
Deputy Progress Leader Year 11 Mr Gavin Clarke
English Mrs Maria Edwards - Head of Department
  Mrs Bethan Williams - Head of Literacy
  Mrs Hayley Rees - Deputy Head of Department
  Mrs Lisa Bromfield
  Ms Lauren Cook
  Mrs Sue Cooper
  Mrs Natalie Edwards
  Mr Gareth Fowler
  Ms Denise Hall
  Mrs Rebecca Llewellyn
  Ms Lauren Poole
Mathematics Mrs Joanne Collins - Head of Department
  Mrs Clare Waters - Head of Numeracy
  Mr Rowan Jones - Deputy Head of Department
  Mrs Stephanie Bishop
  Mrs Jessica Dewey
  Mrs Sian Mainwaring
  Ms Hannah Miles
  Ms Gemma Phipps
  Mr Stephen Waters
Science Mrs Amanda Pardoe - Head of Department
  Mr Mark Gambold - Deputy Head of Department
  Mrs Chemaine Barrett
  Mr Gavin Clarke
  Mr Neil Cotter
  Mrs Lindsey Jones
  Mr Gareth Preece
  Ms Jessica Rowlands
  Ms Alicia Woodcock
Welsh Mrs Nicola Barry - Head of Department
  Ms Lauren Bow - Deputy Head of Department
  Ms Kristy Hopkins
  Mr Joe Woodland
  Ms Amalea Wright
Geography Mr David Proce - Subject Leader
  Mrs Elizabeth Clarke
  Ms Elizabeth Whitehouse
History Mr Mark Hughes - Head of Department
  Ms Joanne Jones
  Mr Ben Watkins
Religious Education - RE Ms Tess McAllister - Head of Department
Music Ms Katey Day - Head of Department
  Ms Erica Rowlands
Art Mrs Amanda Lewis
  Mrs Sue Cooper
Modern Foreign Languages - MFL Mrs Nicola Hancock -  Head of Department
  Ms Camilla Calvani
  Mrs Jane Morgan
Physical Education - PE Mr Steven Davies -  Head of Department
  Mrs Donna Davies
  Mr Huw Davies
  Mrs Laurie Hughes
  Mrs Elizabeth Lincoln
  Mr Matthew Thomas
Technology Mr Clive Wilkinson - Head of Department
  Mrs Sian Crane - Deputy Head of Department
  Ms Amanda Henry
  Mr Stuart McNeil - Head of Digital Competence
  Ms Jennifer Rivers
Digital Literacy / ICT Mr Russell Wareham - Head of Department
  Mr Steven Hurle
  Mr Stuart McNeil
Additional Learning Mrs Karyn Davies -  Head of Department
  Mrs Marianne James
Childcare Mrs Sian Crane
Drama Mrs Rebecca Llewellyn
Sociology Mr B Watkins
  Ms L Cook
  Ms E Whitehouse
New Curriculum (Teacher Researchers)

Mrs B Williams

Mr R Jones

Miss J Rowlands

Ms A Henry

Mr G Preece

Mr S Davies

Mrs R Llewellyn

Mr M Hughes

SSRB Mrs Jane Watts -  Head of Resource Base
  Mrs Selina Hart - Deputy Head of Resource Base
  Mr Malaki Forrester
  Mr Nathan Hodge
  Mr C McEwan
  Mrs Rachel Meek
Business Manager Mrs Emma Paskell
Inclusion Manager Mrs Tina Crooker
Lead Cover Supervisor/ HLTA Mrs Cathy Thayer
Network Manager Mr Richard Meade
Examinations’ Officer Mrs Carol Grey
Learning Coaches Mrs Joanne Case
  Ms Lynne Williams
  Mrs Sally Yamamoto
Attendance Officer Mrs Samantha Critchley
Data and Assessment Officer Mrs Heather Davies
Finance Officer Mr Ryan Hillier
Headteacher’s PA Mrs Maria Presley
Administration Officers Mrs Ruth Hughes
  Mrs Vanessa Williams
Cover Supervisors Ms Emma Carter
  Mr Luke Davies
Science Technician Mrs Hazel Richards
ICT Technician Mr Dan Jones
Technology Technician Mr Michael Driscoll
SSRB Teaching Assistants Mrs Anne Carpenter
  Mrs Christine Gronow
  Mrs Gill Howells
  Mrs Teresa Taylor
  Mrs Rhian Vickery
Reprographics/ LRC Mrs Susan Goodger
Learning Support Assistants Mrs Julie Berry
  Ms Catherine Chaplin
  Mrs Julie Davies
  Mrs Annette Edwards
  Mrs Ceri Stuart
  Mrs Denise Skelton
Caretakers Mr Gary Davies
  Mr Stephen Russell
Midday Supervisors Mrs Julie Barugh
  Mrs Susan Griffiths
  Mrs Elaine Sheals

 Local Authority Governor

Mr C Gore - Chair of Governors

 

Cllr P Cook

 

Cllr G Kirby

 

Mrs E Knight

 

Cllr R Saralis

Community Governors

Mrs A Johnson - Vice Chair of Governors

 

Mr R Bevan

 

Mrs J Crook

 

Mrs J Ford

 

Mrs K Moons

 Parent Governors

Mr G Bryce

 

Mrs L Curtis-Jones

 

Mrs T Garland

 

Mr J Mapps

 

Mrs N Roberts

Headteacher

Mr T Williams

Teacher Governors

Mrs S Crane

 

Mrs S Mainwaring

Staff Governor

Mrs T Crooker

Pupil Associate Governors

Head Boy

 

Head Girl

Upcoming Events

October 17: Year 10 Expectation Evening

October 24: Celebration of Achievement Evening

October 25: INSET Day

October 28 to Nov 1: Half Term

 

Click here to view Full Diary

Belong... Believe... Achieve...